Yaşam

İncir Nasıl Kurutulur, Püf Noktaları Nelerdir?

İncir Nasıl Kurutulur, Püf Noktaları Nelerdir? Birçok hastalığa karşı savaşan inciri kış mevsiminde de tüketmek istiyorsanız kurutarak kullanabilirsiniz. Kendi yöntemlerinizle incir kurutmak istiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

İncir Nasıl Kurutulur, Püf Noktaları Nelerdir? Dutgiller familyasına ait olan incir içerisinde yüksek oranda protein barındırmaktadır. Ayrıca incir sahip olduğu diyet lifi sayesinde, kilo verme sürecine de gerekli desteği vermektedir. Sindirimi rahatlatan ve kabızlığa iyi gelen incir farklı şekillerde tüketilebilir. Peki, incir neden kurutulur?

İncir Neden Kurutulur?

Genel olarak insanlar kurutma işlemi yapmadan meyveleri tüketmektedir. İncir meyvesi yapı itibariyle oldukça sulu bir meyvedir. Olgunlaşmış bir incirin içerisinde bulunan bal, meyveyi daha da lezzetli hale getiriyor. Lifli yapısı ile öne çıkan incirin bozulmasını engellemek için kurutmanız gerekir. İçerisinde bulunan sıvı oranı nedeniyle incir çabuk bozulan bir meyvedir.

Kurutulacak İncir Nasıl Seçilir?

İncir kurutmak için hangi yöntemleri tercih etmeliyiz. Kurutma işlemi için ilk olarak doğru inciri seçmeniz gerekir. Seçeceğiniz incirlerin içerisinin dolgun olması gerekir. Böylece meyve kuruduğu zaman lezzetini muhafaza edecektir. Ayrıca seçilecek incirlerin kabukları da ince olmalıdır.

Güneşte İncir Kurutma

İlk olarak meyveleri güzelce yıkayın. Daha sonra incirleri kurulayın. İncirlerin saplarını kestikten sonra bir tepsiye aralıklı olarak dizin. İncirlerin üzerini ince bir tülbent ile kapatın. Meyveleri güneşin altında bırakın. Birkaç gün içerisinde incirler kuruyacaktır.

Fırında İncir Kurutma

İncirleri fırın tepsisine yerleştirin. Fırını 45 dereceye ayarlayın. 12 saat kadar incirleri pişirin. Daha sonra kurumuş incirlere 1 tatlı kaşığı nişasta kullanın.

Kuru İncir Nasıl Saklanır?

Kuru incirleri mutlaka güneş görmeyen bir yerde muhafaza etmeniz gerekir. Cam kavanozlar bu konuda gerekli desteği sizlere verecektir.

Kuru İncirin Kurtlanmaması İçin Ne Yapılmalı?

Kuru incir, doğru koşullarda saklanmadığı zaman kurtlanır. Kurtlanmayı önlemek için, meyvenin kuru ve nem oranının düşük olması gerekir. En lezzetli meyvelerden biri olan incir pek çok kişinin beğenisini kazanıyor. Dalından koparılan bu lezzetli meyveyi değerlendirmenin farklı yolları bulunuyor. Bu meyveyi ister taze isterseniz kurutarak tüketebilirsiniz. Yazımızda bulunan incir kurutma yöntemlerini kullanarak kış aylarında da incir tüketebilirsiniz. Makalemizde farklı şekillerde incirin nasıl kurutulacağını detaylı olarak açıkladık.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu