Ekonomi

Kara Listedekiler Kredi Çekebilir Mi?

Ülkemizde kara listede bulunduğu için özellikle kredi çekme ve bankacılık işlemleri konusunda sorun yaşayan 3 milyonunu üzerinde insan bulunmaktadır.

Bankacılık sektörü son yıllarda yaşanan olumsuz ekonomik durumlardan dolayı kredi ve diğer bankacılık işlemlerinde geçmişe göre çok daha dikkatli ve özenli hareket etmektedir. Bu durum çeşitli sebeplerle borçlarını ödeyememiş veya bankalarla çeşitli mali sorunlar yaşamış insanların kredi çekmelerinin oldukça zorlaştırmıştır.

Kara liste genel itibari ile bankaya olan çeşitli borçlarını ödemeyen insanların yasal takibe düşmeleri sonucu borcun hala ödenmemesi durumunda icra işlemi başlatılmaktadır. İşte bu icra işlemi noktasına gelmiş insanlar bankalar tarafından kara listeye alınır. Ve bu kara liste bankalar arası bilgi havuzunda her banka tarafından görüldüğü için bankalar bu kilere kredi vermek istemezler.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkarak tekrar kredi çekebilecek duruma gelmek yasal olarak 5 yıl almaktadır. Yani kara listede olanların bilgileri 5 yıldan sonra silinmektedir. Bu sebeple bu süreyi beklememek için en kısa sürede findeks kredi notunun 1500 ve üzerine çıkarmanız gerekmektedir. Bunun yapabilmenin en önemli yolu düzenli ödemlerdir. Özellikle maaş müşterisi olduğunuz bankadan maaş ipoteği karşılığı kredi arktı talep edilerek ve kartın ödemesi düzenli yapılarak kredi notu puanı arttırılabilmektedir. Bankalara için kredi notu 1 ile 1499 arasında olanlar riskli sayılmaktadır.

Bu sebeple kara listede olup kredi çekmek için yapılması gerekenler findeks kredi notunu 1500 ve üzerine çıkarmak, kefil ile kredi başvurusu yapmak, ipotek sunarak kredi başvurusu ve para karşılığı kredi başvurusu yapmak kredi çekmenize yardımcı olacaktır. Tabi bu noktada ödemlerin düzenli yapılması oldukça önemlidir. Çünkü ikinci bir kara liste ve ödeme aksatılması durumunda kredi çekmek neredeyse imkânsız hale gelecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu